
Прочетен: 4182 Коментари: 7 Гласове:
Последна промяна: 03.07.2009 14:34
Мъртвото течение* е явление, при което водни маси под морската повърхност образуват скрито подводно течение в посока обратна на брега. То е опасно, защото няма видими белези за наличието му на морската повърхност.
В началото на годината финансовото цунами отми голяма част от стойността на акциите на БФБ. До края на март 2009 под натиска на разочарованите инвеститори договорните фондове продаваха заедно с разорените репари, като в цените беше калкулиран и страхът от фалит на една две основни борсови компании. Фалити нямаше и последва по – малка обратна вълна на горе към нивата на цени на акции на бизнеси с трудности. Светът се успокои и българският фондов пазар също притихна. Човекът е същество е което преживяло много по – страшни неща от една дори да е голяма колкото Великата депресия криза – и затова започна успокояване. Надеждите се засилваха все повече при отдалечаване от минималните стойностти. Част от спасените пари започнаха да се връщат в пазара с идея да изкарат една бърза доходност и отново да бъдат прибрани на сигурно място. Който е плувал в мъртво вълнение знае това усещане, което изпитаха краткосрочните спекуланти – плуването на вътре в морето е лесно, но излизането е доста трудно. Така става и сега - купуването е сравнително лесно, но виж продаването...
Защо дневната ликвидност на на повечето „сини” чипове спадна под минималната сума за регистрация на ООД – 5000 лв? Защото в благодарение на дългосрочното бездействие на ръководството на борсата продължава да липсват каквито и да е стандартизирани финансови инструменти за търгуване и инвестирането у нас си остана само реално и дългосрочно, докато в останалия финансов свят реалните дългосрочни сделки имат незначителен дял в ежедневната търговия. Спрямо развитите пазари ние сме в финансовото средновековие – на кино може и да е интересно, но реално никой не иска да се връща там. Съвременният потребител е разглезен и иска всичко на един клик растояние, а претенциите на успелия инвеститор са още по големи. И затова външни инвеситори надали ще дойдат тук скоро, а и българите вече не искат да купуват днес и да могат да продадат след тримесечия или години. Потенциалната доходост тук вече неизглежда толкова голяма, че да си струва да се носи риска от неликвидност. Кобосите които движеха пазара преди 1-2 години започнаха да намаляват – и как няма? Повечето от тях са спекуланти и не са склонни да стоят дълго в една позиция, още повече да бъдат принудени да го правят... Като влезеш в морето то обикновено е за малко, а не за месеци и години.
Българска фондова борса се превръща в пазар на дялови инвестиции - тънък, дългосрочен , телефонен. Рискове ще се поемат само за значителни печалби , както при дяловите инвестиции – щом дълго не може да се излезе от позицията поне потенциалната печалба да бъде в пъти. Нещата ще се развиват бавно, борсата отново се превръща в рекламно пано за цените на компаниите като през 90-те години, ниска ликвидност, с малки обеми и брой на борсовите сделки, а големите сделки ще стават все повече по договорка пакетно или ОТС, защото продавачите нямат печалба и не ги интересува данъчния ефект. След като бъде прибрано тихо и без много шум това което си струва да се прибере една сутрин ще разберем че компания Хикс или има търгово предложение за отписване от борсата или някой пенсионен фонд я е „преоценил” в портфейла си и тя вече на борсата е на друга цена...
Има ли друго възможно развитие. Има – трябва да си създадем пазара на деривати сами и постепенно с растежа на ликвидността му ще расте ликвидността и на реалния пазар и дойдат и външни инвеститори. Ето един пример – дериватен пазар на Варшавската фондова борса. Този пазар е създаден преди 10 години и от 1999 до сега оборотите и отвореният интерес са се покачили над 100 пъти.
Борсата иска мотика, не молитва!
Златният фонд на Поулсън губи 18% заради...
За мен за ниската ликвидност е виновна кризата. Много ми прилича на 1998-2001 г., когато често нямаше сделки. За цялата 2001 г. имаше 7 сесии без нито една сделка с акции от SOFIX.
http://www.investor.bg/?cat=85&id=83167
А през онази криза за която говориш също нямаше деривати :-) и от тогава ми е първата публикация на тази тема...
http://www.gpw.pl/gpw.asp?cel=e_inwestorzy&k=2&i=/e_papiery/derivatives/opis_derivatives&sky=1